Saturday, 22. April 2017, Kraków, Spotkanie z Agnetą Pleijel/Kraków

from 22. April 2017 - 17:30 till 19:00
Kraków
PolandKrakówMOSTOWA 131-061
Show map
29 people attending
Event description
Zapraszamy na spotkanie z Agnetą Pleijel, jedną z najciekawszych szwedzkich powieściopisarek (w Polsce znaną z książek „Kto zważa na wiatr”, „Zima w Sztokholmie”, „Lord Nevermore”). Pretekstem do rozmowy będzie najnowsza powieść Pleijel - „Wróżba. Wspomnienia dziewczynki” (przekł. Justyna Czechowska). To mocna, piękna i pełna trudnych emocji proza, która zostanie z Wami na długo.

Rozmowę poprowadzi Tomasz Pindel, spotkanie tłumaczyć będzie Justyna Czechowska (autorka przekładu). Współorganizatorem spotkania jest Instytut Skandynawistyki UJ.

„Chciałabym zrozumieć, co się wydarzyło. I w jakiej kolejności. Wydobyć z pamięci. Wszystkie pytania bez odpowiedzi. Kim byliśmy? Czym jest miłość? Chyba trochę miłości musi zostać, skoro kiedyś istniała?”.

Pierwsza miesiączka, pierwsze pocałunki, pierwsze orgazmy. Lęk, niepewność własnego ciała, pierwsze metafizyczne pytania. Nieszczęśliwa matka, która wpędza dziewczynkę w poczucie winy. Ojciec, który fascynuje i zawstydza. Ucieczka w literaturę. Pisanie. Narratorka wysnuwa opowieść ze strzępów wspomnień, urwanych zdań, zachowanych listów. Rekonstruuje swoje dzieciństwo i młodość w Szwecji lat 40. i 50., traumę rodzinnych relacji, przede wszystkim jednak siebie samą z tamtego czasu. Postać rozedrganej wewnętrznie, wrażliwej i czułej dziewczyny, która całą sobą doświadcza otaczającego ją świata i przeżywa go z wielką intensywnością. Widzimy ten świat jej oczami, współodczuwamy go razem z nią. Rwane zdania, elipsy i przemilczenia czynią z tej autobiograficznej prozy traktat o dojrzewaniu i potrzebie miłości.

Więcej o książce i autorce:

Wednesday, 26. April 2017, Warsaw, Seminarium Naukowe "Alergie na wybrane metale i ich sole"

from 26. April 2017 - 17:00 till 20:00
Warsaw
PolandWarsawul. Podwale 1300-252
Show map
23 people attending
Event description
Zapraszamy na Seminarium Naukowe Prof. dr inż. Jacka Arcta, pt. "Alergie na wybrane metale i ich sole", które odbędzie się 26.04.2017 r., o godz. 17:00 w sali 208 oraz oraz równocześnie przez Webinarium ().

Tematyka seminarium:
Rosnąca „popularność” dermatoz kontaktowych, szczególnie wśród kobiet, jest przyczyną licznych spekulacji i sensacyjnych doniesień na portalach poświęconych zdrowiu i urodzie. Dermatozy kontaktowe są z reguły wynikiem działania czynników zewnętrznych: alergenów takich jak metale, chemikalia lub rośliny. Uczulenia na metale najczęściej należą do typu czwartego i są alergiami opóźnionymi. Często występują uczulenia na nikiel, chrom i kobalt, rzadziej na inne metale. Najczęściej występują uczulenia na nikiel (4,7-6,2% wśród mężczyzni 18,8 -21,0 % wśród kobiet), częstość występowania w dużym stopniu zależy od kraju, wieku i płci badanych. We wszystkich przypadkach czynnikiem uczulającym są sole metali, wolne metale (np. tania biżuteria, protezy, telefony komórkowe) wywołują uczulenia po przejściu w sole pod wpływem potu lub płynów ustrojowych. Częstość występowania alergii na nikiel doprowadziła do powstania w UE specjalnej dyrektywy ograniczającej stosowanie stopów i soli tego metalu w przedmiotach codziennego użytku. Dyrektywa ta niestety nie wszędzie jestw pełni przestrzegana – przykładem może być Polska z jednymz najwyższych w Europie wskaźników występowania uczuleń na metale. Odrębną sprawą jest wartościowość metalu widoczna szczególnie w przypadku chromu, czynnikiem uczulającym jest słabo biodostępny CrIII podczas gdy sole CrIV doskonale wnikają w skórę i tam są redukowane do chromu trójwartościowego.
W WSWZKiPZ prowadzone są prace nad kosmetykami zapobiegającymi alergiom na metale, przez wiązanie ich na powierzchni skóry i zapobieganie wnikaniu haptenu. Stwierdzono, że funkcję tę mogą pełnić popularne, łatwo dostępne składniki preparatów kosmetycznych.
Heks MA DOM !

Heks MA DOM !

Wednesday 28. November 2018
32 shares
Interpretacja Wyników Badań Krwi
Saturday 09. June 2018
9 shares
Rodnej czeka na dom 509188082 Małopolska
Thursday 29. November 2018
46 shares
Sting \ Arena Kraków \ 12 października 2017
Tuesday 31. December 2019
751 shares
Nie będę małym prawnikiem
Sunday 31. May 2020
883 shares
WIOSENNA WYPRZEDAŻ
Thursday 31. May 2018
8 shares
Find more interesting events
Get recommendations for events based on your Facebook taste. Only click, that's it!Show me events suited for meNot now